A nut mixture selling for $8 per pound is made by mixing cashews costing $5 per pound and walnuts costing $9 per pound. What percent of the nut mixture is walnuts?
A nut mixture selling for $8 per pound is made by mixing cashews costing $5 per pound and walnuts costing $9 per pound. What percent of the nut mixture is walnuts?