GMAT 考满分题库

Someone wants to buy n apples. She has two plans. The first option is to buy a basket of apples for $6. The second option is to buy one by one, and the price of each apple is $0.32. Is the first plan more cost-effective than the second?

1: n less than 20

2: n + 4 apples can be bought with $7.04 in the second way.
  • AStatement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient.
  • BStatement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient.
  • CBoth statements TOGETHER are sufficient, but NEITHER one ALONE is sufficient.
  • DEACH statement ALONE is sufficient.
  • EStatements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient.
显示答案
正确答案: B

讨论题目 或 发起提问

|

题目讨论

  • 按热度
  • 按顺序

最新提问