Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/jax.js

GMAT 考满分题库

Magoosh - 数学PS - 258
It takes 1 pound of flour to make y cakes. The price of flour is w dollars for x pounds. In terms of w, x and y, what is the dollar cost of the flour required to make 1 cake?
  • A\frac{xy}{w}
  • B\frac{y}{wx}
  • C\frac{w}{xy}
  • D\frac{wx}{y}
  • Ewxy
显示答案
正确答案: C

讨论题目 或 发起提问

|

题目讨论

  • 按热度
  • 按顺序

最新提问

Get Microsoft Silverlight
查词 | 笔记