GMAT 考满分题库

The cost of production of a certain item increases, though not proportionally, with the number of units produced. Is the cost of production of 4,800 units less than $40,000?

  1. The cost of producing 4,600 units is more than $30,000.
  2. The cost of producing 4,700 units is more than $50,000.
  • AStatement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient.
  • BStatement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient.
  • CBOTH statements TOGETHER are sufficient, but NEITHER statement ALONE is sufficient.
  • DEACH statement ALONE is sufficient.
  • EStatements (1) and (2) TOGETHER are not sufficient.
显示答案
正确答案: B

讨论题目 或 发起提问

|

题目讨论

  • 按热度
  • 按顺序

最新提问