Pat bought both carrots and onions from a store. If each carrot cost $1.10, each onion cost $0.50, and the purchase of carrots and onions totaled $11.00, what total number of carrots and onions did Pat buy?
Pat bought both carrots and onions from a store. If each carrot cost $1.10, each onion cost $0.50, and the purchase of carrots and onions totaled $11.00, what total number of carrots and onions did Pat buy?