GMAT 考满分题库

- 数学PS -
One shop sells two kinds of bowls. Each class a bowl costs $15. The price of each class B bowl is $18. Initially, there were 20 class A bowls and 18 class B bowls in this shop. A week later, the store's sales were $222. How many bowls are left in class A?
  • A2
  • B4
  • C6
  • D8
  • E10
显示答案
正确答案: E

讨论题目 或 发起提问

|

题目讨论

  • 按热度
  • 按顺序

最新提问